آغاز آزمایشی تولید قطعات خودروی ۳۰۱ در استان اصفهان

به گزارش روابط عمومی ساپکو، در این دیدار که با حضور مهندس منصوری و با همراهی عادل پیرمحمدی معاون طراحی و توسعه محصول ایران خودرو، مجتبی استادرحیمی معاون کیفیت ایران خودرو و مهندس آه نکی معاون ساخت، مهندسی و خودکفایی ساپکو انجام شد، خط تولید قطعات شرکت های همگام خودرو آسیا و اطلس پمپ ایران مورد بازدید قرار گرفته، توانمندی های آنها برای گام های بعدی بررسی شد.
در ادامه این دیدار و در مراسم آغاز بکار نمایشگاه پانزدهم قطعات استان اصفهان که با حضور مقامات این استان برگزار شد، مهندس منصوری با اعلام این که حضور ساپکو در این نمایشگاه حامل پیام روشن خوداتکایی و لزوم همکاری قطعه سازان تمام استانهای کشور است، از طرح این شرکت برای هم افزایی و جلب مشارکت سازندگان با همکاری انجمن ها در هفت استان خبر داد.
وی با بیان این که استان اصفهان با وجود دارا بودن رتبه چهارم فروش قطعات به ایران خودرو، به دلیل تامین مواد اولیه این صنعت، از اهمیت بالایی برخوردار است، اضافه کرد: با حدود ۳۰۰ میلیون یورو پروژه ای که برای خودکفایی تعریف شده است، بزودی کاهش ارزبری قابل توجهی در صنعت قطعه سازی خواهیم داشت.
مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی ایران خودرو ضمن انتقاد از موانع داخلی در کنار تحریم های خارجی، اضافه کرد: بنا بود به این صنعت کمک هایی شود که متاسفانه انجام نشد، با این وجود، تولید در این صنعت ادامه یافت و موفق شدیم حدود ۱۶ هزار خودرو را تکمیل و به دست مشتریان ایران خودرو برسانیم.
وی با اشاره به برنامه ریزی این شرکت برای گسترش همکاری با پارکهای فناوری، شرکت های دانش بنیان و دانشگاهها در تعمل با اجمن های قطعه سازی سراسر کشور، بر لزوم ایجاد مرکزی برای توسعه تکنولوژی ها در این صنعت تاکید کرد و افزود: تحریم ها به ما ثابت کرد، هر آنچه فعالیت فنی مهندسی و ساخت داخل در این سال ها انجام شده، به نفع ما بوده است و با همین هدف، کاستی ها و نیازهای صنعت قطعه سازی را به رویت همه گذاشتیم تا در طرح جهاد خودکفایی از توانمندی تمام سازندگان و فعالان این صنعت بهره ببریم.
مدیرعامل ساپکو با اشاره به این که استان اصفهان در تامین ۸۵درصد فولاد بدنه خودروها نقش آفرین است، تاکید کرد: با برنامه ای که برای تولید خودروی ۳۰۱ داریم، نیاز ما به تامین کنندگان مواد اولیه استان افزایش قابل توجهی خوهاد داشت و امیدواریم این همکاری ها توسعه یابد.
وی در پایان با اشاره به فروش فوری سریع محصولات ایران خودرو در ماههای اخیر، وجود کشش در بازار را زمینه ساز مسئولیت بزرگتری برای خودروسازان دانست.

قطعه سازان پیشنهادهای جدید خود را به ساپکو ارائه دهند
مدیرعامل ساپکو در ادامه بازدید از نمایشگاه اصفهان، با سازندگان این استان و اعضاای انجمن قطعه سازان آن در نشستی صمیمی به تعامل و تبادل نظر در خصوص برنامه های جدید این شرکت پرداخت.
مهندس منصوری ضمن بیان ماموریت های جدید ساپکو در حوزه توسعه سازندگان، خودکفایی و صادرات، تصریح کرد: ما معتقدیم زنجیره تامین هنوز هم می تواند در ساخت و خودکفایی برخی قطعات وارد شود و منتظر پروپوزال های شما در مورد قطعاتی که در نمایشگاه دائمی ساپکو معرفی کرده ایم، هستیم.
وی خاطرنشان کرد: زمان آن رسیده است که برای شکل گیری درست تحقیق و توسعه و استمرار پیشرفت در این صنعت، کارگروههایی از سازندگان، تامین کنندگان مواد اولیه و شرکتهای دانش بنیان در کنار ساپکو و ایران خودرو پروژه ها را پیش ببرند.
وی حجم خودکفایی در تولید، تامین و تحویل را بالا دانست و گفت: حضور شرکای خارجی در این پروژه ها غیر ممکن نیست اما این بار تنها در صورت انتقال تکنولوژی با آنها وارد فعالیت می شویم.

در ادامه این نشست، مهندس پیرمحمدی بیشترین رضایت مشتریان را از آن استان اصفهان عنوان کرد و گفت: ما معتقدیم تمام کارهایی که باید در این صنعت، انجام می شده، صورت گرفته و زمان پشتیبانی و حمایت از آن فرارسیده است.
وی پروژه ۳۰۱ را بدون حضور خارجی ها نماد بلوغ صنعت خودرو در کشور دانست و افزود: این پروژه آغاز برنامه های گسترده ایست که برای ایران خودرو تعریف کرده ایم.
معاون طراحی و توسعه محصول ایران خودرو، وجود مشتری پشت درهای ایران خودرو را فرصتی مغتنم برای این صنعت برشمرد و تاکید کرد: ریشه های این صنعت بسیار عمیق است اما مسئولیت ما به همان اندازه مهم.
پیرمحمدی اضافه کرد: با روند فعلی، تولید ۳۰۱ تا پایان سال را با ظرفیت حداکثر ۲۴ دستگاه در ساعت خواهیم داشت.
در پایان این نشست، مجتبی استادرحیمی کیفیت و رضایت مشتری در استان اصفهان را نشان از بلوغ صنعتی صنعتگران این استان دانست و گفت: با توجه به اصلاحات ساختاری جدید در ساپکو، وارد راه جدیدی در تولید و کیفیت شده ایم که کلید آن در پروژه ۳۰۱ خورده است.

پانزدهمین نمایشگاه قطعات خودروی اصفهان کهبه مدت چهار روز و از ۲۱ خرداد آغاز شده است، با حضور بیش از ۹۵ شرکت داخلی و در فضایی به وسعت ۸۵۰۰ مترمربع از ساعت ۱۷ تا ۲۲ هر روز پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه مندان به این صنعت است.